Leczenie Uzależnień od dopalaczy

Nietypowe formy uzależnienia nie są dla nas problemem

Uzależnienie od dopalaczy


Dopalacze - sytuacja ogólna

Ustawowa likwidacja obrotu niektórymi substancjami chemicznymi jako nielegalnymi nie zlikwidowała handlu dopalaczami, ani nie doprowadziła do ich wyeliminowania z rynku. W dodatku jako tańsze od tradycyjnych narkotyków dopalacze są postrzegane jako bezpieczniejsze dla zdrowia, choć często wyrządzają znacznie większe szkody

Niewidzialny rynek

Chemikalia określane często jako „chińczyk”, rzadziej mieszanki ziołowe są rozprowadzane na ogół przez te same osoby, które dostarczają „tradycyjne” środki psychoaktywne. Dopalacze są oferowane równolegle do prowadzonego asortymentu, albo zastępczo – dopalacz w proszku zamiast poszukiwanego środka. Po jakimś czasie klient decyduje się na krótkotrwały komfort dysponowania wszystkimi preferowanymi substancjami. Ryzyko wystąpienia tolerancji krzyżowej, która stanie się podstawą uzależnienia jest tu jednak daleko mniejsze niż w przypadku „zwykłych” narkotyków. Na pierwszym planie pojawia się zaś niebezpieczeństwo nieprzewidzianych efektów ubocznych, powikłań i niemożności uzyskania pomocy w przypadku przedawkowania środka, którego skład chemiczny jest na ogół nieznany lekarzom.

Niebezpieczna zmiana

W przeciwieństwie do znanych substancji narkotycznych, nie ma praktycznie żadnych badań, które w sposób jasny stwierdziłyby jakie są konsekwencje krótko- i długotrwałego przyjmowania dopalaczy, a co za tym idzie jak leczyć organizm i psychikę wystawione na ich działanie. Producenci dopalaczy co jakiś czas wprowadzają modyfikacje środków, nabywcy tych substancji co pewien czas dostają więc do ręki zupełnie nowy środek. Bardzo często do uzależnienia może nie dojść, ponieważ konsument dopalacza w zetknięciu z zupełnie nową mieszanką nieznanych środków może stracić życie, zanim organizm przejawi objawy odstawienne.

Metody postępowania

W Centrum Terapii Uzależnień do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego nie ma jednego określonego stylu działania w przypadku osób, które zwrócą się do nas z podejrzeniem o uzależnienie od dopalaczy dotyczącym siebie, lub bliskiej osoby. Pomimo możliwości założenia trybu postępowania identycznego jak w przypadku uzależnienia od narkotyków, również w przypadku dopalaczy, najważniejsze są spotkania konsultacyjne i decyzja Klienta o zerwaniu z chemikaliami.

BORYKASZ SIĘ 
Z NAŁOGIEM

dzwoń 24h
tel 728 163 963

Oferujemy skuteczną pomoc
Zwycięstwo nad nałogiem
jest w zasięgu twoich możliwości.

Daj sobie szansę i zobacz sukcesy innych osób.
W niczym się od nich nie różnisz.
Centrum Terapii Uzależnień Szczecin

Copyright © 2019   www.ctu.szczecin.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.

Facebook

YouTube